Afghánistán

Aghánistán je stát, který se nachází ve vnitrozemí ve střední Asii. Sousedí s Pákistánem na východě a na jihu, s Íránem na západě a s Uzbekistánem a Tádžikistánem na severu. Má i velmi krátké hranice c Čínou, ovšem nepřístupné.

Afghánistán je velmi chudou zemí, což zapříčinily četné války. Má rozlohu 650 tisíc km2 a 31 miliónů obyvatel. Hlavním městem je Kábul a úředními jazyky jsou Paštó (tím mluví 52% obyvatelstva) a druhým je Darí. Hlavní měnou je afgání. Co se týče náboženství, převažují zde dvě hlavní muslimské větve. Sunnitští muslimové (80% obyvatelstva) a šíitští muslimové (19% obyvatelstva).

Místní klima se odvíjí od nadmořské výšky. Od prosince do února je zde období zimy, kdy se teploty střídají od 8 stupňů Celsia přes den a klesají k -8 stupňům Celsia přes noc. Od října do května zde panuje vlhké období, nejméně prší v březnu a dubnu. Od června začíná období sucha a trvá až do září. Teploty se pohybují okolo 30 stupňů Celsia. Nejlepší podmínky pro návštěvu Afghánistánu jsou v září, kdy jsou teploty na příjemných 20 stupních.

Ke vstupu na jejich území je potřebné vízum. Vzhledem k neustálým nepokojům se zájezdy do této země nedoporučují. Ale pokud se přece jen někomu chce, určitě to bude nezapomenutelný zážitek.

Štítky: , ,

Leave a Reply