Dálniční známka Slovensko

Nastává čas letních dovolených, který sebou kromě příjemného pobytu a odpočinku přináší i některé starosti, které je lepší řešit hned a nenechávat je na poslední chvíli. V tomto případě mluvíme o cestování na vlastní pěst, kdy třeba málo lidí ví, že abyste mohli v zahraničí jezdit po dálnicích a placených úsecích, musíte mít na okně automobilu vylepenou dálniční známku daného státu. My jsme se proto rozhodli zběžně informovat o dálničních známkách u našeho nejbližšího souseda – Slovenska.

Dálniční známky

Na Slovensku se rozlišuje, podobně jako v Česku, několik druhů dálničních známek. Dle doby platnosti se rozlišují na 10 denní, měsíční a roční. Dle hmotnosti automobilu na kategorii do 3,5 tuny a nad 3,5 tuny. Co se týče kategorie nad 3,5 tuny, o té se prakticky nemusíme bavit, protože na placených silnicích platí formou mýtného.

Naopak řidiči z kategorie do 3,5 si mohou zakoupit dálniční známku za 10 EUR (na 10 dní), za 14 EUR (měsíční) a 50 EUR (roční). Tyto známky pak můžete koupit na většině benzinových pump, hraničních přechodech, či na pobočkách Slovenské pošty a jinde.

Pokud váháte s koupí, informujte se před cestou na Slovensko o placených úsecích třeba na portálu dalnicninalepky.sk, kde najdete přehledný aktuální seznam i mapu.

Štítky: , , , , ,

Leave a Reply