Gruzie

Gruzie je stát v jihozápadní Asii. Toto umístěný ovšem nemusí být tak úplně přesné. Díky několika uznávaným názorům se může velká část území Gruzie počítat také do Evropy. Co je ovšem nepopíratelné, je fakt, že Gruzie má části státních hranic společné s Ruskem, Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem.

Poloha

Podle okolních států byste jste Gruzii zařadili spíše do zmíněné Asie, protože ani jeden ze sousedících států není typicky Evropský.  Gruzie leží v Zakavkazu a část hranic je tvořena východním břehem Černého moře.  Za zmínku jistě stojí i počet obyvatel, ten není příliš vysoký. Je zhruba poloviční v porovnání obyvatelstva České Republiky. Přesné číslo počtu obyvatel Gruzie je 4 630 841.

Historie

Co se týče historie, tak nejzajímavější informací pro dnešní svět bude zřejmě válka v Jižní Osetii.
Jižní Osetie je autonomní území Gruzie, které je však v podstatě zcela nezávislé a Gruzínská vláda nad ním nemá žádnou kontrolu. Každopádně v noci ze 7. na 8. srpna 2008 začal válečný konflikt mezi Gruzií a Jižní Osetií, ke které se brzy připojilo i Rusko. Celý spor byl kvůli odtržení Osetie. Ta se snažila získat uznání nezávislosti. Podle oficiálního vyjádření vyšetřovací komise EU vyvolala válku Gruzie a Rusko přispělo k výraznému napětí celého konfliktu. Válku vyhrála strana Jižní Osetie a získala tak uznání samostatnosti a oficiální odtržení od Gruzie.

Štítky: , , ,

Leave a Reply