Lichtenštejnsko

V dnešním cestopisu jsme se zaměřili na zemi, která se donedávna mohla pyšnit nejvyšším HDP na světě – ano, řeč bude o Lichtenštejnsku.

Obecné informace

Nejdříve ale něco málo k obecným informacím. Lichtenštejnsko vzniklo již v 17.století jako spojení 2 hrabství. Je to jedna z nejmenších zemí v Evropě i ve světě, o čemž mluví i třeba počet obyvatel hlavního města Vaduz – zhruba okolo 22 000 obyvatel. Velikost území a počet obyvatel vysvětlujte i  v úvodu zmíněné HDP, které činilo v roce 2008 neuvěřitelných 141 000 USD. V posledních letech ho předběhl pouze Katar, který díky své ropě zažívá raketový vzestup. Abychom se ale vrátili k Lichtenštejnsku, jeho HDP tvoří povětšinou sektor bankovnictví a telekomunikací. Mnoho lidí se sem s vidinou vysoké životní úrovně snaží jezdit za prací, nicméně pokud nejsou kvalifikovaní odborníci, často se vrací s prázdnou.

Vaduz

Pokud do Lichtenštejnska zavítáte, je téměř jisté, že se zaměříte na hlavní město Vaduz, které nabízí bohaté historické jádro a mnoho příjemných podniků k posezení i nákupu. Za návštěvu stojí jistě Vaduzský zámek, při jehož návštěvě se Vám naskytne jak velký pohled do dějin této malé země, tak i do nádherné krajiny Lichtenštejnska, do jejíchž krás je z této oblasti nádherně vidět.

Štítky: , ,

Leave a Reply