Litva – pobaltská republika

Opět se Vám hlásíme u dalšího cestovatelského magazínu. Dnes jsme se rozhodli nejezdit pro inspiraci nikam daleko a do hledáčku se nám dostala jedna z pobaltských republik – Litva.

Základní informace o Litvě

Nejdříve něco málo základních informací – Litva, jakožto pobaltský stát, leží spolu s Estonskem a Lotyšskem na pobřeží Baltského moře, které je známé také jako nejméně slané moře na světě.
Litva není nikterak veliká – její rozloha činí jen o něco méně, než rozloha ČR, nicméně k roku 2012 zde žije pouhých 3,2 milionu obyvatel.  Největší koncentrace obyvatel je v hlavním městě Vilnius, což asi nikoho nepřekvapí. Co možná překvapí je nádherné historické centrum, které je dokonce na seznamu UNESCO. Na rozdíl od periferií Litvy zde není vidět komunistická éra, kdy Litva spadala pod SSSR, než v roce 1990 vyhlásila nezávislost. Naopak nádherné památky, jako je třeba Královský zámek, Presidentský palác, či nespočet nádherně zdobených kostelů a katedrál nejznámějších světců… Historické centrum prostě musíte navštívit. Pokud Vás pobaltské země lákají, vězte, že poznávací zájezdy do této oblasti nejsou nikterak drahé a za malé peníze shlédnete opravdu hodně.

Počasí je rovněž přívětivé  – průměrné roční srážky jsou relativně nízké a teploty v létě více než příjemné. Co jiného od poznávacího zájezdu chtít?

Štítky: , , ,

Leave a Reply