Lucembursko – velkovévodství

Dnešní článek bude opět o jedné velmi malé zemi ve vnitrostátní Evropě – Lucembursko.
Než se ale dostaneme k infrastruktuře a památkám, povíme si něco krátce o historii.

Historie

Historie Lucemburska sahá až do roku 963. Na vévodství ho povýšil sám Karel IV v roce 1354 a jako velkovévodství je zapsáno někdy od 19.století.

Základní informace

Na území o rozloze pouhých 2,5 tisíce kilometrů čtverečných žije necelých půl milionu lidí. Většina pak žije v hlavním městě Lucemburk, které je jak ekonomickým, tak historickým centrem země.
Když se řekne Lucembursko, většina lidí si hned vybaví vysoké HDP, které je třetí nejvyšší z celého světa, nicméně oproti zemím, jako je Katar, či Singapur, už se neočekává takový růst.
Co se týče památek a kultury, hlavní město (a prakticky i celá země) se může pyšnit nádherným historickým centrem. Díky vysokému HDP si může země dovolit se adekvátně starat o své hrady, zámky a jejich okolí, takže ať zavítáte kamkoliv, vždy najdete památky a zahrady ve výborném stavu.

Díky tomu se Lucembursko stává prakticky ideální zemí pro poznávací zájezdy, které nejsou nikterak drahé a díky relativně nízké vzdálenosti od české republiky si sem můžete výlet naplánovat i sami.

Štítky: ,

Leave a Reply