Peru

Peru je další zemí Jižní Ameriky, kterou jsme se Vám rozhodli přiblížit. Ať už tedy uvažujete o dovolené, či si jen chcete oprášit a prohloubit znalosti středoškolského zeměpisu, určitě čtěte dále.

Země Inků

Peru leží na západním pobřeží, kde sousedí s Ekvádorem, Brazílií, Kolumbií, Bolívií a Chile. Jedná se o stát více jak 10x větší, než je ČR. Žije zde něco přes 28 mil. Obyvatel, z nichž většina žije v hlavním městě Lima. Lima je na samém okraji seznamu megaměst (to je město s počtem obyvatel přesahující 10mil.) – žije zde na 9,5-11 milionů obyvatel, přesné číslo není známo. To je dáno především četnými slumy, které se v okolí města vyskytují. Cestovat byste na okraji města měli pouze s průvodcem a ani to není bezpečné – běžné jsou zde (stejně tak v celé Jižní Americe) únosy, přepadení, znásilnění i vraždy. Abychom ale nebyli přehnaně negativní, zaměřme se i na jiné vlastnosti.

Lima je kupříkladu nejsušším hlavním městem na světě – průměrně zde spadne za rok 20mm srážek. V Limě se rovněž nachází historické centrum zapsané na seznam UNESCO, což jistě ocení milovníci historie.

Nadšenci horolezectví naopak ocení peruánské Andy. Mnoho z Vás si i jistě vzpomene na československou expedici na horu Huascarán, která zde v 70.letech minulého století zahynula.

Štítky: ,

Leave a Reply