Pobřeží Slonoviny

Z Jižní Ameriky se přesouváme přes Atlantik na africký kontinent, konkrétně do oblasti Guinejského zálivu. Mnoho z Vás už jistě tuší, že tématem dnešního článku bude známá africká země – Pobřeží Slonoviny.


Země Guinejského zálivu

Pobřeží Slonoviny (francouzsky také Côte d’Ivoire) je poměrně malá země (asi 320 000km2) na pobřeží Guinejského zálivu, kde sousedí s ještě 5 státy – Burkina Faso, Ghana, Libérie a Mali.

Žije zde přibližně 18 mil. obyvatel, z nichž asi jen 200 000 žije v hlavním městě s názvem Yamoussoukro. Největšími městy jsou Abidžan a Bouaké, kde žije několik milionů obyvatel. Mnoho lidí sem cestuje za prací, která je ze světového pohledu velmi kontroverzní – Pobřeží Slonoviny totiž na svých kávových plantážích (káva je hlavním exportním artiklem) využívá i dětskou práci. To je v zemi obrovským problémem a světové organizace se snaží tlačit na korporace využívající kakao (Nestlé, Kraft…), aby přestali kupovat výrobky spojené s dětskou prací a kupovali plodiny s označením Fair Trade.

V zemi se střetává také nezvykle velké množství etnik, která nejsou vždy v mírovém stavu. Situaci v zemi dlouho ovlivňoval již bývalý prezident Laurent Gbagbo, díky kterému v roce 2011 propukly nepokoje, které málem přerostly v občanskou válku. I tak zemřelo mnoho stovek lidí a tisíce přišli o domov.

Štítky: , ,

Leave a Reply