Portugalsko

I nadále pokračujeme v našem malém cestopisu. Dnes jsme se pro Vás rozhodli zpracovat zemi, jejíž hranice patří k nejstarším na světě – pokud tipujete Portugalsko, máte pravdu.

Zajímavosti

Portugalsko leží na Pyrenejském poloostrově a jeho jediným sousedem je Španělsko. Velkou část hranice omývá Atlantský oceán, díky kterému mohlo Portugalsko v dřívějších dobách podnikat objevné cesty, mimo jiné třeba do Brazílie, kde se dodnes mluví portugalsky.
Velikost státu je jen o něco málo větší, než ČR, stejně tak i co se týče do počtu obyvatel.
Podnebí je v Portugalsku poměrně mírné. Přes léto se teploty drží mezi 20-25°C a v lednu klesají na 9-12°C.  Průměrný je i úhrn srážek, kdy za rok spadne na území přibližně 650mm vody. Obecně pak platí, že čím jižněji se nacházíte, tím lepší klima, ode kterého se odvíjí i celkové počasí.

Mapu vždy sebou

Pokud byste chtěli strávit v Portugalsku delší dobu, určitě si na cestu přibalte mapu, nebo aktualizovanou GPS navigaci. Postačí i Google Maps, které poskytují poměrně aktuální stav silniční sítě.

Na závěr uvedeme jednu malou zajímavost – Portugalsko se poměrně dlouhou dobu potýká s vysokou negramotností, která dosahuje téměř 5%, což je jedno z nejvyšších čísel mezi členskými státy EU.

Štítky: , ,

Leave a Reply