San Marino – Městký stát v Itálii

Tématem dnešního článku bude stát, či chcete-li město, jehož název vzbuzuje v každém motocyklovém nadšenci velkou míru vzrušení.  Ano, jedná se o městský stát v Itálii – San Marino.
San Marino je jeden z nejmenších států světa – konkrétně 5. nejmenší na světě a 2. nejmenší v Evropě. To ovšem nic nebere na jeho plné autonomii.

San Marino

Co se jeho polohy týče, San Marino leží poměrně blízko známé turistické italské oblasti Rimini. Terén je zde poměrně hornatý díky pásmu Apenin, na druhou stranu klima je zde středomořské, čili teplá léta a mírné zimy.

Obyvatelstvo je zastoupeno převážně Sanmariňany, nicméně v sezóně zde žije téměř 17x víc turistů, než je počet samotných obyvatel (cca 33 500). I přes to, že San Marino není členem Evropské Unie, platí se zde Eurem, což je výrazné ulehčení turistům. Ti tvoří přes 60% procent HDP a v turistickém ruchu je rovněž zaměstnána většina obyvatelstva. Nezaměstnanost jde zde na velmi nízké úrovni – přibližně pouze 3%.

Co se týče do počtu památek, naleznete zde poměrně hojné množství. Ať už se vydáte prozkoumávat Staré Město obklopené středověkými hradbami, či snad jednu z pevností (např. Rocca,  Montale…), v San Marinu se určitě nudit nebudete.

Štítky: , , , ,

Leave a Reply