Severní Irsko – obecně

Severní Irsko je součástí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Podílí se tedy na celkové rozloze tohoto ostrovního státu a to konkrétně hodnotou 13 843 km² z celkových 243 610 km².

Počet obyvatel je 1,75 milionů obyvatel. Z 62 milionů celého spojeného království se tedy jedná o malé číslo, ovšem rozhodně ne zanedbatelné. Hlavním a zároveň největším městem, které se tu nachází, je Belfast. Co se tohoto města týče, je zde jedna menší zajímavost. Díky své poloze na řece Lagan, která za pár kilometrů ústí rovnou do moře, zde firma Harland & Wolff vybudovala největší loděnice na světě. To by nebylo zas tak zajímavé, ale byl zde postaven legendární Titanic. Ještě dnes lze shlédnout největší suchý dok na světě a dva obrovské jeřáby (Samson a Goliáš), které se při stavbě lodě používaly.  Dalším turistickým lákadlem Severního Irska je Giant’s Causeway – v překladu Obří chodník. Ten vznikl díky vulkanické činnosti. Jedná se o sloupy na pobřeží, které svým tvarem a uspořádáním připomínají právě chodník.

Vláda

Předsedou vlády je Peter Robinson, ale vzhledem k tomu, že S. Irsko patří pod Spojené království, tak nejvyšší hlavou státu je oficiálně královna Alžběta II. S náležitostí Irského území ale mají někteří problémy. Mám na mysli militantní teroristické skupiny, kteří se doteď snaží o vyvolání odtržení samostatného Sev. Irska.

Štítky: , , ,

Leave a Reply