Slevy na dani

Všichni to známe. Ta nepříjemná věc, co prakticky nám všem pracujícím v podstatě neviditelně odkrajuje část peněz. Za příjmy a výdaje. Za dary a nemovitosti. Za všechno tohle a ještě mnohem víc musíme platit daně.

Jedná se o důmyslný nástroj státu, jak získat nemalé částky pro svůj provoz. Největší příjem z daní přivádí do státní pokladny DPH. Tj. daň z přidané hodnoty. To je ta daň, která každou věc, kterou si koupíte „zdraží“ o 20%. Druhá v pořadí je daň z příjmu. Ta odčítá tisíce z vaší výplatní pásky. Existuje jich ještě mnohem více, avšak jejich vypisování by zabralo celkem dost času. Určitě ale znáte například spotřební daň a třeba ekologickou daň.

Otázkou ale je, jak si od daní alespoň trochu ulevit. Mnoho lidí zřejmě napadlo sousloví „daňové podvody“. Sice značně ušetříte, ale když uvážíte, jaké pokuty budete muset platit, když se na to přijde, raději bych se rozhodl jinak. Jednou z legálních cest je využít tzv. slevy na dani.

Touto cestou lze ročně ušetřit i desítky tisíc – záleží, jaké jsou vaše daně. Pokud například živíte dítě do 18 let a uplatníte slevu na dani prostřednictvím zaměstnavatele, může se vám vrátit ročně 13,5 tisíc. Pokud živíte studenta, ročně můžete získat už jen 4 tisíce.

Pro podrobnější informace se poraďte například s daňovým poradcem.

Štítky: , , ,

Comments are closed.